Софийският университет е най-голямата образователна и научна българска институция, която доказано дава най-качественото обучение на своите кадри. В тази връзка следването на съвременни методи на преподаване се очертава като водещ фактор сред преподавателските среди, за да бъде по-атрактивно самото обучение.
Конкретно за студентите от Факултета по начална и предучилищна педагогика се предлагат дисциплини, които се провеждат под формата на електронно или смесено обучение, което от своя страна дава възможност максимално да се улесни комуникацията между преподавател и студенти.
Примерен курс за електронно обучение в платформата Moodle е този по "Приложни техники за детско творчество - конструктивни", който е предназначен за студенти от трети курс, редовно обучение, бакалавърска степен, специалност Предучилищна педагогика и чужд език. Той дава възможност на студентите да прилагат в своята педагогическа практика
най-разнообразни техники, свързани с репродуктивното и творческото
конструиране, което е важна част в дейността на педагозите в детските
градини. Работата с Moodle предполага изграждане на техните умения в
съвременните технологии за обучение.
Линкът към самия курс е следният: http://elearn.uni-sofia.bg/mod/page/view.php?id=74522
Студентите се запознават с полезни сайтове, които могат да ползват за усъвършенстване на своите креативни умения, свързани с конструирането, като:
http://krokotak.com/ , http://www.logopedia.bg/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=16&Itemid=162, http://www.education.com/
Страници
Начало
Този блог е създаден за бенефициентите на проекта на Софийския университет "Св Климент Охридски" по проект BG051PO001-3.3.06 - 0045 „Развитие на капацитета на специализанти, постдокторанти и млади учени за преподаване на академични курсове по и на чужд език със съвременни методи и информационни и компютърни технологии” .
Основна цел на блога е да подпомогне участниците в проекта (постдокторанти, специализанти, млади учени и експерти) да споделят опит и работят съвместно по задачите на проекта. Блогът предоставя територия за споделяне и контакти и след приключване на проекта.
Добре дошли на всички, които се интересуват от съвременно и иновативно обучение по и на чужд език! :)
Основна цел на блога е да подпомогне участниците в проекта (постдокторанти, специализанти, млади учени и експерти) да споделят опит и работят съвместно по задачите на проекта. Блогът предоставя територия за споделяне и контакти и след приключване на проекта.
Добре дошли на всички, които се интересуват от съвременно и иновативно обучение по и на чужд език! :)
26 януари, 2016
Практически английски език, МО, втори курс
В семинарите към дисциплината «Практически английски език – първи език» се работи с материали, свързани с Европейския съюз и НАТО, както и с граматика.
Провеждат се дискусии на английски език на актуална обществено-политическа тематика.
Angelina Jolie visits Syria refugees
Правят се преводи на текстове от английски на български и от български на английски език, свързани с общата насоченост на курса.
Целта е студентите да придобият знания и умения, свързани с лексика и терминология в областта на Европейския съюз и НАТО, както и да затвърдят познанията си по някои области от граматиката.
Часовете са много комуникативни - насърчава се изразяването на мнения и идеи от страна на студентите.
Ще се радвам да се видим в час! :)
ас. Зорница Лъчезарова
ас. Зорница Лъчезарова
Има такава страна
Идентичност?
.... 37 000 жители, една трата от тях чужденци - от Швейцария и Австрия. Територия, колкото малък европейски град. Най-висок жизнен стандарт в света.
Княжество Лихтенщайн е суверенна държава от 1806 г. Наследствена конституционна монария с парламент от 25 души и правителство от 5. Граничи само с две държави - на запад с Швейцария, а на изток - с Австрия. Те и до днес са определящи в политическия, икономическия и културния живот на страната-джудже. От 1923 г. е във валутен и митнически съюз с Швейцария, т.е. като платежно средство се използва швейцарският франк.
В геополитическите, историческите, обществените и културните обстоятелства в Княжеството са малко нещата, които не са странни - за щастие в повечето случаи по един безобиден или дори симпатичен начин. Абсурдно малката територия (шеста по "малкост" в света) на тази държава е една от причините разсъжденията по темата за нейната идентичност да се движат по ръба на (само)иронията - например, че лихтенщайнците са рядкост, най-малкото защото са толкова малобройни.
Между Австрия и Швейцария
Тази "приказна" или, в подсилено ироничен вариант, "оперетна монархия" е последната в немскоезичното културно пространство и една от последните в Европа. Рейн и Алпите са основни идентификационни топоси. Боденското езеро (Bodensee) - общата водна граница между Германия, Швейцария и Австрия - е друг обединяващ географски и културен фактор за региона. Разбира се, общите език, обичаи, начин на живот, икономически връзки и международни споразумения отдавна са превърнали държавните граници в условност.
Вижте повече: https://www.youtube.com/watch?v=vm2oGqKJF_U
Прочетете повече: http://www.liechtenstein.li/
Блогърът като уебавтор и онлайн редактор
![]() |
Блог - блогсфера - блогиране - блог |
Това са само някои от термините, които се използват, за да се назоват дейности, практики, които се реализират в онлайн среда.
Блогърът обединява няколко дейности, нещо като one-man show или миниотдел на своя собствена медия. Той създава текста, намира визуалните елементи, видеоклиповете, съчетава ги, обединява ги. Следва редактирането - онлайн, добавяне или съкращаване на параграфи. Поставяне на вътрешни заглавия. Отново редактиране. Дизайн на самия блог, а и на отделната публикация или пост.
Това налага различни умения: от създаване на текст до оформяне на публикацията при съчетаване на вербални и визуални елементи. А непрекъснато усъвършенстване на умения за онлайн писането и редактирането.
Ето едно мнение:
"Един блогър като уебавтор може да пише постове, в това време да участва в чат разговор, да изпраща и да чете получени електронни писма, да слуша и/или гледа клип от youtube, например. Изборът е на уебавтора (който е едновременно и интернет потребител) кога да преустанови слушането или гледането, писането или редактирането. Той решава дали да бъде част от виртуалната аудитория, която е разпръсната в кибер пространството по същото време, в което и той е в глобалната мрежа." [1] http://rhetoric.bg/
А ето и линк към книга, публикувана онлайн, как се пише в блог:
/КАК СЕ ПИШЕ БЛОГ-СТАТИЯ: БЕЗПЛАТНА Е-КНИГА
Добър пример и за видео урок как се създава и пише в блог и как да се съчетава и с други канали и социални мрежи.
How To Start a Blog + YouTube Channel | Beauty Blogger | Teni Panosian
https://www.youtube.com/watch?v=m6NHCO_oN7sHow To Start a Blog + YouTube
Channel | Beauty Blogger | Teni Panosian
[1] Иванка Мавродиева, Академична комуникация в интернет: уебавтор, уебредактор и уебчитател, сп. "Реторика и комуникации", бр. 1, септември 2011 г.
Абонамент за:
Публикации (Atom)